Bizi takip edin:
 
 

SÜNNET SARAYI

Sünnet ne zaman yapılmalı?

Sünnetin zamanlaması ebeveynlerin kafasını en çok kurcalayan ve en çok farklı görüşün alındığı konudur.

Son yıllarda doğar doğmaz yapılan sünnetlerde artış görülmektedir. Ancak sünnet ne kadar basit görünse de cerrahi bir işlemdir ve işlemi uygulamak için lokal anestezik ajan kullanılmaktadır. Nadir de olsa sünnetle veya kullanılan ilaçlarla ilgili komplikasyonlar görülebilir ve yenidoğan çağında bu komplikasyonlarla baş etmek çok daha zor ve risklidir. Hayati olmayan bir cerrahi işlemi uygulamak için en azından bebeğin bir süre gözlenmesi, başta gözden kaçabilecek bir sağlık probleminin olmadığının teyit edilmesi ve özellikle kilosu başta düşükse normal kiloya gelmesi beklenmelidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra bebeğiniz güvenle sünnet edilebilir.

1-6 yaş arası gerek psikolojik nedenlerle, gerekse sünnet sonrası bakımın daha güç olması nedeniyle sünnetin (ve diğer tüm genital operasyonların) önerilmediği dönemdir. Özellikle 3-4 yaşında, çevreyi tamamen algılayabilen ancak mantık ve sosyal anlayışın tam oturmadığı dönemdeki bir çocuğa sünnet işlemini anlatmak imkansızdır. Bu yaş döneminde (genel anestezi altında olsa bile) çocuklarda sünnet sonrası huy ve davranış değişiklikleri görülebilir.

Altı yaşından büyük ve adölesan (buluğ) çağına gelmemiş çocuklar bu konuda deneyimi olan kişiler/merkezler tarafından, uygun bir hazırlıkla herhangi bir olumsuzluk veya travma yaşanmadan güvenle sünnet edilebilir.

Sonuç olarak bizim ailelere önerdiğimiz sünnet zamanı yeni doğan harici bebeklik dönemi veya 6 yaş sonrasıdır.

 


Sünnet ne zaman yapılmalı?

English Arabic French German Italian Portuguese Russian Spanish

© Copyright - KEMAL ÖZKAN 2012 - Tüm hakları saklıdır. - web tasarım